Album mikrofotograficzny kwiatów możesz zrobić i Ty!

Powoli zbliża się koniec maja. Na łąkach i w ogrodach znajdziemy w tym momencie najwięcej kwiatów w ciągu roku. Każdy skrawek ziemi zajęty jest przez kwitnące rośliny.


Czy zastanawiałeś się w jaki kwiaty wyglądają w skali mikro? Dzięki powiększeniu mikroskopu możemy zauważyć szczegóły budowy kwiatów, których nie widać gołym okiem.

Aby rozpocząć przygodę z mikrofotografią kwiatów do tego potrzebujemy mikroskopu i w urządzenia rejestrującego. Może to być aparat fotograficzny, smartfon lub kamera mikroskopowa, która jest najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem. Mikroskopy stereoskopowe z serii Discovery, mające małe powiększenie, dają trójwymiarowy obraz z dużą głębią ostrości.
Jest to wystarczający sprzęt, aby móc obserwować drobne kwiaty pod mikroskopem oraz pojedyncze płatki większych kwiatów. Kamerę dobraną do mikroskopu stereoskopowego powinna cechować wyższa rozdzielczość, od 2MP wzwyż. Bardziej profesjonalne obserwacje można prowadzić pod modelami mikroskopów stereoskopowych SZ-430, SZ-450 i SZ-630 z większą odległością roboczą i z płynną zmianą powikeszenia. Tutaj przykładem doboru kamery mikroskopowej może być np. kamera DLT-Cam PRO 6,3 MP do mikroskopu SZ-450. Poniżej fotografie wykonane zestawem składający się z mikroskopu Discovery 90 + kamera DLT-Cam PRO 5MP.

Begonia (Begonia tuberhybrida) – powiększenie całkowite 10x .Na fotografii widać szczegóły budowy pręcików.

Pelargonia (Pelargonium L’Hér) P10x

Na fotografii widać fakturę płatka kwiatu i wiązki przewodzące, prze które do płatków dopływa woda.

Jasnota purpurowa (Lamium purpureum) Powiększenie10x – na brzegu płatka widać włoski.

Pelargonia (Pelargonium L’Hér) – powiększenie 10x

Tasznik (Capsella bursa-pastoris) P20x

Biały kwiat na zielonej łodyżce z żółtym środkiem został sfotografowany na ciemnym tle. Ten sam obiekt pod różnymi powiększeniami jest widoczny zupełnie inaczej. Możemy zauważyć różne szczegóły w jego budowie i odpowiednio wyróżnić niektóre z nich.

Jaskier (Ranunculus) P10x

Żółty wiosenny kwiat o bardzo intensywnej barwie. Widoczne są poszczególne fragmenty jego budowy.

Koniczyna (Trifolium repens ) P10x

Koniczyna (Trifolium repens ) P10x

Na łące w maju jest już koniczyna, popularna nie tylko do karmienia zwierząt, ale także znajdująca zastosowanie przy wyplataniu wianków. Tak prezentuje się pod mikroskopem.

Stokrotka (Bellis ) P10x

Niewielkie białe kwiaty o żółtych środkach, wyglądające całkiem niepozorne, są całkiem efektowne w skali mikro.

Do obserwacji kwiatów pod mikroskopem i rejestrowania ich za pomocą kamery należy wybrać drobne kwiaty, bądź pojedyncze płatki dużych kwiatów.

Nieduże powiększenia: 10x, 20x, pozwalają odwzorować cały kwiat, bądź jego wielokształtny fragment możliwie jak najbardziej ostro.

Kamery cyfrowe są coraz bardziej powszechnym urządzeniem, te do mikrofotografii także. Jeżeli do niedawna był to sprzęt dość drogi, zarezerwowany dla profesjonalistów, dziś tak już nie jest. Dostosowaną do mikroobserwacji kamerę może mieć każdy. Warto ją kupić.

Spróbuj i Ty! Zrób własny atlas mikrofotograficzny o tematyce kwiatowej. Wybierz kamerę do swojego mikroskopu i zrób kilka zdjęć kwiatów, które znajdziesz w swojej okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.