Jesienne Warsztaty Mikroskopowe 2018

Kolejna edycja Jesiennych Warsztatów Mikroskopowych (JWM) organizowanych przez firmę Delta Optical już za nami, pora więc na krótkie podsumowanie i garść zdjęć w naszej fotorelacji.

 

 

Tegoroczne szkolenie odbyło się w hotelu Willa Zagórze pod Warszawą. W gronie uczestników znaleźli się zarówno nauczyciele, edukatorzy jak i przedstawiciele instytucji naukowych, oraz różnych firm. Generalnie każdy, kto chciał zdobyć nowe doświadczenie w pracy z mikroskopami lub poszerzyć zdobytą wcześniej wiedzę.

Tradycyjnie, w trakcie warsztatów, Delta Optical dostarczyła uczestnikom szeroką gamę sprzętu mikroskopowego. Były tam zarówno mikroskopy biologiczne, jak i stereoskopowe, metalograficzne, polaryzacyjne i fluorescencyjne. Każdy z nich był również doposażony w szeroką gama akcesoriów, pozwalających m.in. na oglądanie preparatów w różnych technikach obserwacji (np. w ciemnym polu, kontraście fazowym) czy rejestrację obrazów bezpośrednio spod mikroskopu (przy użyciu kamer lub aparatów za pomocą  specjalnych adapterów).

Pierwszego dnia uczestnicy warsztatów poznali budowę i podstawy działania mikroskopów. Dowiedzieli się jak we właściwy sposób przygotować mikroskop do pracy i ustawić oświetlenie zgodnie z zasadą Koehlera. Poznali też najważniejsze kroki w pracy z kamerami mikroskopowymi oraz jak dobierać sprzęt przeznaczony do akwizycji obrazu do swoich potrzeb. W ramach programu poruszone zostały różne zagadnienia z zakresu preparatyki: m.in. wykonanie świeżych preparatów, użycie mikrotomów.

Drugi dzień JWM to przede wszystkim praca z różnymi technikami obserwacji mikroskopowej: immersja, ciemne pole, kontrast fazowy, fluorescencja i polaryzacja. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z niektórymi technikami barwienia preparatów oraz właściwym dobieraniem parametrów pracy kamer w warunkach ograniczonej ilości światła, jakie pojawiają się podczas pracy z różnymi kondensorami. Poruszono też kwestie właściwej konserwacji sprzętu mikroskopowego, aby działał sprawnie jak najdłuższy czas.

Ostatni dzień warsztatów to mikroskopia stereoskopowa oraz bardziej zaawansowane funkcje kamer. Każdy z uczestników mógł skalibrować kamery i wykonać pomiary, złożyć obrazy o poszerzonej głębi ostrości, zarówno przy użyciu programu DLT-Cam Viewer jak i Helicon Focus.

Tradycyjnie, jak podczas poprzednich edycji JWM, odbył się konkurs na najlepszą pracę. Wybieraliśmy zdjęcia i filmy w trzech kategoriach: „najlepsze zdjęcie mikroskopowe”, „najlepszy film mikroskopowy”, „najlepszy model 3D wykonany programem Helicon Focus”. W tym roku nagrodzono następujące prace:

Anna Baker – „Opossites attract”

Klaudia Tylus – „Trąbik”

Małgorzata Wielgolewska – „Video 2018-11-17_11-05-56”

Oczywiście poza nimi, powstało jeszcze wiele innych prac, które warto pokazać. Są one ciekawe nie tylko jako obrazy mikroskopowe, bo często mają dużą wartość artystyczną…

Agnieszka Kalinowska „kropla2” – mikroskop biologiczny, technika ciemnego pola.
Milena Kupiec „komórka nabłonka” – mikroskop biologiczny, jasne pole, immersja.
Milena Kupiec „kryształ” – mikroskop biologiczny, prosta polaryzacja.
Klaudia Tylus „0136” – mikroskop biologiczny, ciemne pole.
Małgorzata Wielgolewska „kryształy” – mikroskop biologiczny, prosta polaryzacja.
Klaudia Kowalik „1” – mikroskop biologiczny, jasne pole.
Kamila Kowalik „001” – mikroskop stereoskopowy, światło odbite, stack w Helicon Focus.
Ewa Kowalik „0023” – mikroskop biologiczny, kontrast fazowy.
Grzegorz Tomczyk „kwasek” – mikroskop biologiczny, prosta polaryzacja.
Ewa Kowalik „0015” – mikroskop biologiczny, ciemne pole.
Ewa Kowalik „0001” – mikroskop stereoskopowy, światło odbite, stack w programie Helicon Focus.
Alicja Baker „happy crystals” – mikroskop biologiczny, prosta polaryzacja.
Alicja Baker „bubbles” – mikroskop biologiczny, ciemne pole.
Agnieszka Kalinowska „kwasek2” – mikroskop biologiczny, prosta polaryzacja.

Zapraszamy na kolejne edycje warsztatów mikroskopowych. Najbliższe już w czerwcu.

Do zobaczenia!

Jedna odpowiedź do “Jesienne Warsztaty Mikroskopowe 2018”

  1. Gratulacje! Największe dla tych, którzy pokazali, co pasja prawdziwych badaczy potrafi „wydobyć” ze zwykłego urządzenia obrazującego. Nie mniejsze dla tych, którzy przygotowując wszystko sprawili, że było to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.