Jesienne Warsztaty Mikroskopowe – Zagórze 2017

Kolejna edycja Jesiennych Warsztatów Mikroskopowych już za nami. W tym roku miejscem naszej imprezy było Zagórze pod Warszawą. Kilkunastu uczestników, przez trzy kolejne dni, intensywnie przyswajało wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie mikroskopii świetlnej, różnych technik obserwacji oraz z metod przechwytywania i przetwarzania obrazów spod mikroskopów, zarówno przy pomocy kamer, jak i aparatów fotograficznych. Dodatkowo na zajęciach, zaprezentowano podstawy preparatyki, barwienia i utrwalania preparatów biologicznych oraz omówiono metody wykonywania preparatów geologicznych i próbek w badaniach metalograficznych.

 

 

Każdy mógł poznać podstawy pracy nie tylko w klasycznej technice jasnego pola, ale również kontrast fazowy, polaryzację, ciemne pole, a nawet fluorescencję. Do dyspozycji uczestników była szeroka gama mikroskopów biologicznych, stereoskopowych oraz różnorodnych akcesoriów. Dodatkowo można było poeksperymentować na mikroskopach metalograficznych i polaryzacyjnych.

Tradycyjnie, uczestnicy wykonywali zdjęcia mikroskopowe oraz nagrywali filmy. Próbkę prac wykonanych na tegorocznych JWM prezentujemy poniżej.

Katarzyna Kwolek – Stonka z rodzaju Chrysolina. Mikroskop stereoskopowy, światło odbite, stos obrazów z rozszerzoną głębią ostrości.
Jolanta Kacprzak – Kwasek cytrynowy. Światło spolaryzowane.
Ewa Skotarczak i Elżbieta Wysoczańska – Małżoraczek. Ciemne pole.
Ewelina Czyżykowska – Kwiat. Mikroskop stereoskopowy, światło odbite. Stos obrazów z rozszerzoną głębią ostrości.
Bartosz Głowacki – Skrobia. Światło spolaryzowane.

Zapraszamy wszystkich chętnych zgłębiania tajemnic mikroświata na letnią edycję warsztatów – Letnią Szkołę Mikroskopii Optycznej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.