Mikroskop stereoskopowy – czym się różni od mikroskopu biologicznego?

Bardzo często rodzice dzwonią do nas z prośbą o poradę w sprawie zakupu mikroskopu dla dziecka. Pytają czy lepiej wybrać mikroskop stereoskopowy czy raczej mikroskop biologiczny. W tym momencie należy zadać pytanie: czym dziecko się interesuje i dlaczego pojawił się temat mikroskopu? Czy dlatego, że dziecko miało w szkole lekcję z mikroskopem, czy może dlatego, że zobaczyło w telewizji lub książce?

 

W mikroskopie biologicznym prowadzimy obserwacje preparatów umieszczonych na szkiełkach podstawowych o grubości ok. 1 mm w kilku kroplach wody (aby usunąć powietrze), przykrytych szkiełkiem nakrywkowym.

Im lepszy mikroskop, tym więcej i lepiej będziemy obserwować otaczający nas mikroświat. Do tego, aby obserwacje nie zakończyły się na własnych włosach czy skrzydle muchy, potrzebna jest pewna wiedza i wyobraźnia, gdzie i jakie obiekty do obserwacji możemy znaleźć. Wystarczy pójść na spacer do parku lub do lasu by zebrać materiał. Zebrany materiał należy odpowiednio przygotować, aby nadawał się do oglądania pod mikroskopem. Preparaty wykonujemy przy pomocy np. mikrotomu studenckiego

lub narzędzi preparacyjnych. W naszej ofercie mamy dwa modele – tańszy Discovery i droższy Research ze znacznie bogatszym wyposażeniem.

Bardzo ważne jest wsparcie rodziców, którzy stają się mentorem w pierwszych obserwacjach mikroskopowych dziecka.

Natomiast w przypadku mikroskopów stereoskopowych sprawa wyszukiwania i obserwacji interesujących obiektów jest znacznie prostsza. Cokolwiek znajdziemy interesującego, to możemy położyć najlepiej na szalce i oglądać od razu pod takim mikroskopem. W okularach zobaczymy obraz trójwymiarowy.

Z kolei w mikroskopie biologicznym, jeżeli obserwujemy pod mikroskopem biologicznym obojgiem oczu, to w lewym i prawym okularze widzimy ten sam obraz; zatem nie jest to obraz trójwymiarowy.

Mikroskop stereoskopowy nie wymaga skomplikowanej obsługi. Samo ustawianie mikroskopu sprowadza się do włączenia źródła światła, dopasowania rozstawu tubusów okularowych do naszego rozstawu źrenic (poprzez rozchylenie tubusów okularowych)

i kręcenia pokrętłem

do ustawiania wysokości głowicy stereoskopowej. Po ustawieniu ostrości można zająć się obserwacją.

Prostota obsługi umożliwia dziecku samodzielną obserwację tak, jak i samodzielne wyszukiwanie obiektów do obserwacji. Mogą to być przedmioty codziennego użytku takie jak końcówka długopisu, stare guziki czy monety. Szczególnie obserwacja monet i starych banknotów, znaczków, może być bardzo interesująca. Historie związane ze starymi rzeczami mogą przenosić nas do przeszłości i zachęcają do sięgnięcia do bogatych zasobów wiedzy w internecie czy w bibliotekach. Pod mikroskopem stereoskopowym możemy także oglądać starą ceramikę, zdjęcia, analizować strukturę papieru, czy szukać nowych informacji w starych fotografiach czy błonach filmowych. Inne obiekty, takie jak okazy z wykopalisk paleontologicznych czy próbki geologiczne również przeniosą nas w zamierzchłą przeszłość.

Mikroskop stereoskopowy daje nam możliwość poznawania budowy owadów, kwiatów, czy liści. Obserwacja w świetle przechodzącym i odbitym daje nam możliwość porównania struktur wewnętrznych i zewnętrznych, a obserwacje z wykorzystaniem specjalnego modułu do ciemnego pola

pozwala na obserwację przezroczystych, większych mikroorganizmów wodnych.Kondensor ciemnego pola (do mikroskopów stereoskopowych)

Pod mikroskopem stereoskopowym nie tylko możemy oglądać ciekawe obiektyw, ale i je tworzyć, np. miniatury postaci, okrętów, samolotów czy wręcz pisać miniaturowe księgi.

Mikroskopy stereoskopowe, potocznie zwane lupami, dają nam powiększenia od kilku do kilkudziesięciu razy, podczas gdy pod mikroskopami biologicznymi widzimy pod powiększeniem od 40x do 400x, czy nawet 1000x. Należy zwracać uwagę jakie powiększenia posiada mikroskop i w jaki sposób je uzyskujemy. Przykładowo, w niektórych mikroskopach, aby zmienić powiększenie należy wyciągnąć obiektyw i włożyć inny,

a w innych zastosowane jest wygodniejsze rozwiązanie przez obrót dolnej części głowicy stereoskopowej. Należy zwrócić także uwagę na to, jakie okulary mamy w wyposażeniu podstawowym: czy tylko okulary o powiększeniu 10x czy też większe np. 20x. Przy użyciu okularów o większych powiększeniach uzyskujemy mniejsze pole widzenia i mniejszą głębię ostrości. Warto wspomnieć, że na rynku istnieją okulary z podziałką mikrometryczną oraz szkiełka mikrometryczne umożliwiające przeprowadzanie pomiarów. Trzeba pamiętać, że najważniejsze jest powiększenie głowicy, np. w DO Discovery 40 mamy 2x i 4x (razem z powiększeniem okularów 10x uzyskujemy powiększenia 20x i 40x)

a w DO Discovery 90 mamy już 1x, 2x i 4x (razem z powiększeniem okularów 10x uzyskujemy 10x, 20x i 40x).

Na rynku znajdziemy także lepsze, ale i droższe, mikroskopy stereoskopowe, w których zmianę powiększenia realizujemy w sposób ciągły obracając pokrętłem powiększenia zoomu głowicy.

Na pokrętle tym wskazany jest zakres uzyskiwanych powiększeń danej głowicy np. w DO SZ-430 jest to 0,7x – 3x a w DO SZ-450 1x-4,5x. Literka B na końcu nazwy mikroskopu oznacza nasadką binokularową a T – trinokularową, a więc trzeci tubus do podłączenia kamery.

Przy wyborze mikroskopu stereoskopowego należy zwrócić uwagę na to, czy w statywie jest wbudowany oświetlacz górny i dolny oraz czy jest to oświetlenie LED, które się nie nagrzewa (w odróżnieniu do halogenowego). Mikroskop może być wyposażony dodatkowo w pokrętło do regulacji jasności.

Mikroskopy standardowo są zasilane z sieci, natomiast niektóre modele można zasilać poprzez akumulatorki lub baterie. Akumulatorki mogą być wbudowane lub wkładane do odpowiedniego miejsca w podstawie. Mikroskopy stereoskopowe mogą posiadać także wbudowaną ładowarkę dzięki czemu będziemy mogli od razu po podładowaniu akumulatorów ruszyć na obserwacje terenowe.

Dodatkowe parametry, na które warto zwracać uwagę, to: odległość robocza, czyli odległość od dolnej soczewki głowicy mikroskopowej do płaszczyzny ostrości; a także pole widzenia, jakie obserwujemy pod poszczególnymi powiększeniami.

Czy do naszych mikroskopów stereoskopowych można podłączyć kamerę do rejestracji filmów czy zdjęć spod mikroskopów? W jaki sposób to zrobić?

Sprawa jest bardzo prosta – wystarczy odkręcić śrubkę blokująca okular

( nie wszystkie okulary taką blokadę posiadają) i go wyciągnąć, a w to miejsce włożyć kamerę. Niektóre kamery wymagają zamontowania adapteru optycznego i nałożenia odpowiedniego adapteru 30 mm lub 30,5 mm, w zależności od średnicy wewnętrznej tubusu okularowego

Program do obsługi kamery posiada wiele interesujących funkcji m.in. mikropanorama (tzw. zszywanie zdjęć);

stacking, czyli składanie z różnych płaszczyzn ostrości;

HDR, pomiary i wiele innych.

Do kalibracji powiększenia należy dokupić szkiełko mikrometryczne 0,1 mm

Jeśli planujemy wyprawy terenowe, to pomocna może być torba do przenoszenia mikroskopu.

Zapraszamy na nasze zajęcia mikroskopowe w ramach Klubu Młodego Przyrodnika podczas ASTROSHOW – letniej imprezy organizowanej corocznie przez naszą firmę Delta Optical.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.