Nawet pająki łapią „kleszcze”

Może to być pewnym pocieszeniem dla niektórych, a może nie, ale nie tylko my borykamy się z problemem „krwiopijnych” pajęczaków. Wśród roztoczy, do których należą powszechnie znane kleszcze, spotkamy też gatunki atakujące swoich większych pobratymców.

Bardzo ciekawym przykładem takiego pasożyta jest Leptus phalangii, gatunek opisany przez De Geer’a w 1778 roku. Roztocz ten wyróżnia się bardzo intensywnym, czerwono-pomarańczowym kolorem. Dorosłe roztocze z rodzaju Leptus żerują głównie na pajęczakach. Ich ofiarą padają najczęściej kosarze, ale zdarza się, że atakują też pająki, inne roztocze a nawet owady (np. szarańczaki lub ważki). Pasożyt wbija się w ciało gospodarza i wysysa jego hemolimfę („krew”) zawierającą potrzebne mu do życia substancje pokarmowe.

Larwy roztocza Leptus phalangii na odwłoku pająka, powiększenie 100x, światło odbite

Zdjęcia i film w tym wypisie na blogu wykonano przy użyciu mikroskopu biologicznego Delta Optical Evolution 300 LED z kamerą mikroskopową DLT-Cam PRO 6,3MP USB 3.0 oraz oświetlaczem LED typu gęsia szyja.

Roztocze Leptus phalangii na głowotułowiu pająka, powiększenie 40x, światło odbite
Pająk zaatakowany przez roztocze Leptus phalangii, powiększenie 40x, światło odbite – panorama z 3 stosów zdjęć składanych w programie Helicon Focus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.