Relacja z Letnich Warsztatów Mikroskopowych 2024

Kolejna edycja Letnich Warsztatów Mikroskopii Optycznej (LWMO) przygotowywana razem ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Instytut Nauk Leśnych oraz Instytut Nauk Ogrodniczych – Katedra Ochrony Środowiska i Dendrologii) za nami, pora więc na krótkie podsumowanie.

W trzydniowych, intensywnych warsztatach brały udział zarówno osoby, które zawodowo pracują przy mikroskopach, jak i osoby, które chciały poszerzyć swoją wiedzę o kolejne techniki mikroskopowe, aby zastosować je w prowadzonych przez siebie zajęciach.

Program warsztatów zawierał wprowadzenie teoretyczne do różnych technik oraz praktyczne ćwiczenia z ich zastosowania w obserwacjach mikroskopowych próbek. Omawiane były następujące technik obserwacji:

  • jasne pole,
  • polaryzacja,
  • ciemne pole,
  • kontrast fazowy.

Poznali też najważniejsze kroki w pracy z kamerami mikroskopowymi oraz jak dobierać sprzęt przeznaczony do akwizycji obrazu do swoich potrzeb.

W ramach warsztatów „Mikroświat grzybów” prowadzonych przez dr hab. Ewę Mirzwę-Mróz, prof. SGGW z Zakładu Fitopatologii, Katedry Ochrony Roślin Instytutu Nauk Ogrodniczych, uczestnicy mieli okazję zgłębić tajniki świata grzybów. Nauczyli się przygotowywać preparaty przy użyciu szkiełek podstawowych, nakrywkowych, narzędzi preparacyjnych. Mogli zobaczyć grzyby odpowiedzialne za choroby roślin pod mikroskopem stereoskopowym oraz przeprowadzono szczegółową analizę struktur grzybów poprzez wykonanie preparatów i ich badanie pod mikroskopem biologicznym.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z niektórymi technikami barwienia preparatów. Poruszono też kwestie właściwej konserwacji sprzętu mikroskopowego, aby działał sprawnie jak najdłuższy czas.
Barwienie – Maciej Urbanowicz

Zainteresowane osoby zapoznały się z budową mikroskopu fluorescencyjnego, centrowania lampy fluorescencyjnej oraz zasadą działania filtrów i ich doboru. Każdy z uczestników miał możliwość montażu żarnika HBO w module oświetlacza mikroskopu fluorescencyjnego.

Gościem tegorocznej edycji był także dr Krzysztof Nejbert z Wydziału Geologii UW, który wprowadził nas w podstawy mikroskopii polaryzacyjnej i jej wykorzystanie w pracy geologa (i nie tylko). Mogliśmy dzięki niemu poznać ukryty przed naszymi oczami świat skał i minerałów.

Ostatni dzień warsztatów poświęcony był zaawansowanym funkcjom kamer. Uczestnicy mieli okazję skalibrować kamery i przeprowadzić pomiary, wstawić podziałkę do zarejestrowanego obrazu mikroskopowego, a także tworzyć obrazy o zwiększonej głębi ostrości, korzystając z programów DLT-Cam Viewer i Helicon Focus. A także mogli stworzyć model 3d w programie Helicon Focus.

Konkurs

Tradycyjnie odbył się konkurs. Wybierano zdjęcia i filmy w trzech kategoriach:

  • „najlepsze zdjęcie mikroskopowe”,
  • „najlepszy film mikroskopowy”,
  • „najlepszy model 3D wykonany programem Helicon Focus”.

Gratulujemy zwycięzcom naszego konkursu:

I miejsce w kategorii – ZDJĘCIE

Olga Sierawska

I miejsce w kategorii – FILM

Andrearczyk Sylwia

I miejsce w kategorii – MODEL 3D Helicon Focus

Dorota Kuchanny-Ardigo

Wyróżnione

W tym roku, tak jak i w latach ubiegłych było wiele prac, które postanowiliśmy wyróżnić:

Robert Tomusiak
Dorota Kuchanny-Ardigo
Robert Tomusiak – słoje roczne z dala
Monika Antoniuk
Rafał Wojtan

Podziękowania

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i wykładowcom za udział w warsztatach.
Serdecznie zapraszamy na Jesienne Warsztaty Mikroskopii Optycznej.

FOTORELACJA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.