Kolejna edycja Letniej Szkoły Mikroskopii za nami, pora więc na krótkie podsumowanie.
W tym roku, w dniach 14-16 czerwca, LSMO gościło w Hotelu Logos, w samym centrum Warszawy. Uczestnikami warsztatów byli zarówno przedstawiciele instytucji naukowych, przemysłu, jak i szeroko pojętej edukacji. Wszyscy, którzy chcieli zdobyć nowe doświadczenia w pracy z mikroskopami lub poszerzyć zdobytą wcześniej wiedzę.
W trakcie warsztatów każdy mógł skorzystać z bogatej oferty sprzętu mikroskopowego, dostarczonego przez firmę Delta Optical. Wśród urządzeń optycznych znajdowały się zarówno mikroskopy biologiczne (również w układzie odwróconym), jak i stereoskopowe, metalograficzne, polaryzacyjne i fluorescencyjne. Ponadto do każdego z nich dostępna była szeroka gama akcesoriów, pozwalających m.in. na oglądanie preparatów w różnych technikach obserwacji (np. w ciemnym polu, kontraście fazowym) czy rejestrację obrazów bezpośrednio spod mikroskopu (przy użyciu kamer lub aparatów za pomocą specjalnych adapterów).
Gościem tegorocznej edycji był dr Krzysztof Nejbert z Wydziału Geologii UW, który wprowadził nas w podstawy mikroskopii polaryzacyjnej i jej wykorzystanie w pracy geologa. Mogliśmy dzięki niemu poznać ukryty przed naszymi oczami świat skał i minerałów. Bardziej dociekliwi mogli też nauczyć się jak rozpoznawać skład skał, na podstawie ich zachowania w świetle spolaryzowanym i specjalnych tablic. Goszczący na LSMO Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik, pokazał nam nicienie wyznakowane fluorochromami, które w świetle fluorescencyjnym „świecą” w niezwykle efektowny sposób.
Podczas kolejnych dni warsztatów uczestnicy zdobywali wiedzę w zakresie użytkowania mikroskopów. Od podstaw ich budowy i montażu, przez metody konserwacji sprzętu, aż po najważniejsze procedury przy prowadzeniu badań w różnych technikach obserwacji. Ważną część LSMO stanowiła nauka pracy z kamerami, zwłaszcza archiwizacja obrazów spod mikroskopów. Każdy miał też okazję do własnoręcznego wykonania barwionych preparatów, mógł przy pomocy mikrotomu zrobić skrawki lub pod mikroskopem stereoskopowym obejrzeć w dużym powiększeniu różne gatunki bezkręgowców.
Tradycyjnie, jak podczas poprzednich edycji LSMO, odbył się konkurs na najlepszą pracę. Wybieraliśmy zdjęcia i filmy w trzech kategoriach: „najlepsze zdjęcie mikroskopowe”, „najlepszy film mikroskopowy”, „najlepszy model 3D wykonany programem Helicon Focus”. W tym roku nagrodzono następujące prace:
Wiktoria Sobocińska – „2”.
Aneta Antolik – „Beton 9”.
Michał Ledowski – „Głowa osy”
Oczywiście poza nimi, powstało jeszcze wiele innych prac, które warto pokazać. Są one ciekawe nie tylko jako obrazy mikroskopowe, bo często mają dużą wartość artystyczną…
Zapraszamy na kolejne edycje warsztatów mikroskopowych. Najbliższe planowane są na jesieni. Do zobaczenia!