Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej – krótka relacja

Kolejna edycja Letniej Szkoły Mikroskopii za nami, pora więc na krótkie podsumowanie.

W tym roku, w dniach 14-16 czerwca, LSMO gościło w Hotelu Logos, w samym centrum Warszawy. Uczestnikami warsztatów byli zarówno przedstawiciele instytucji naukowych, przemysłu, jak i szeroko pojętej edukacji. Wszyscy, którzy chcieli zdobyć nowe doświadczenia w pracy z mikroskopami lub poszerzyć zdobytą wcześniej wiedzę.

W trakcie warsztatów każdy mógł skorzystać z bogatej oferty sprzętu mikroskopowego, dostarczonego przez firmę Delta Optical. Wśród urządzeń optycznych znajdowały się zarówno mikroskopy biologiczne (również w układzie odwróconym), jak i stereoskopowe, metalograficzne, polaryzacyjne i fluorescencyjne. Ponadto do każdego z nich dostępna była szeroka gama akcesoriów, pozwalających m.in. na oglądanie preparatów w różnych technikach obserwacji (np. w ciemnym polu, kontraście fazowym) czy rejestrację obrazów bezpośrednio spod mikroskopu (przy użyciu kamer lub aparatów za pomocą  specjalnych adapterów).

Gościem tegorocznej edycji był dr Krzysztof Nejbert z Wydziału Geologii UW, który wprowadził nas w podstawy mikroskopii polaryzacyjnej i jej wykorzystanie w pracy geologa. Mogliśmy dzięki niemu poznać ukryty przed naszymi oczami świat skał i minerałów. Bardziej dociekliwi mogli też nauczyć się jak rozpoznawać skład skał, na podstawie ich zachowania w świetle spolaryzowanym i specjalnych tablic. Goszczący na LSMO Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik, pokazał nam nicienie wyznakowane fluorochromami, które w świetle fluorescencyjnym „świecą” w niezwykle efektowny sposób.

Podczas kolejnych dni warsztatów uczestnicy zdobywali wiedzę w zakresie użytkowania mikroskopów. Od podstaw ich budowy i montażu, przez metody konserwacji sprzętu, aż po najważniejsze procedury przy prowadzeniu badań w różnych technikach obserwacji. Ważną część LSMO stanowiła nauka pracy z kamerami, zwłaszcza archiwizacja obrazów spod mikroskopów. Każdy miał też okazję do własnoręcznego wykonania barwionych preparatów, mógł przy pomocy mikrotomu zrobić skrawki lub pod mikroskopem stereoskopowym obejrzeć w dużym powiększeniu różne gatunki bezkręgowców.

Tradycyjnie, jak podczas poprzednich edycji LSMO, odbył się konkurs na najlepszą pracę. Wybieraliśmy zdjęcia i filmy w trzech kategoriach: „najlepsze zdjęcie mikroskopowe”, „najlepszy film mikroskopowy”, „najlepszy model 3D wykonany programem Helicon Focus”. W tym roku nagrodzono następujące prace:

Wiktoria Sobocińska – „2”.

Aneta Antolik – „Beton 9”.

Michał Ledowski – „Głowa osy”

Oczywiście poza nimi, powstało jeszcze wiele innych prac, które warto pokazać. Są one ciekawe nie tylko jako obrazy mikroskopowe, bo często mają dużą wartość artystyczną…

Zuzanna Dobrzyńska – pająk złożone CP
Michał Ledowski – 2018-06-16 12-10-44 (B,Radius8,Smoothing4)
Julia Truss – Nabłonek parzysty
Danuta Paździora – ciemne pole8
Bogumiła Kujawa – polaryzacja9
Aneta Antolik – skrobia
Beata Romanowska – 1
Michał Ledowski – 2018-06-16 12-15-33 (C)

Zapraszamy na kolejne edycje warsztatów mikroskopowych. Najbliższe planowane są na jesieni. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.