Barwinek pod mikroskopem

Wiosna w pełni. Zapraszamy do obserwacji mikroskopowych budzącej się przyrody. Pierwsze wiosenne rośliny są już w pełnej wegetacji i pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty, które są bardzo wdzięcznym obiektem obserwacji mikroskopowych.
Dobrym przykładem do takich obserwacji może być kwiat barwinka pospolitego (Vinca minor L.). Ta niepozorna, zimozielona krzewina jest bardzo często wykorzystywana w ogrodach jako roślina zadarniająca.


Jeżeli posiadasz mikroskop stereoskopowy z serii Discovery https://deltaoptical.pl/s?q=mikroskop+Discovery lub cyfrowy mikroskop Smart 5 MP https://deltaoptical.pl/mikroskop-cyfrowy-delta-optical-smart-5mp-pro to świetnie sprawdzi się on w obserwacji szczegółów budowy nawet małych kwiatów.

W przypadku barwinka, aby obserwować budowę kwiatu, należy delikatnie oberwać dwa płatki. U podstawy oberwanych płatków widoczne są włochate pylniki, które zrośnięte są z płatkami. Ich zadaniem jest wytwarzanie pyłku.

Oberwane płatki odsłoniły szczegóły budowy kwiatu. W centralnej części kwiatu znajduje się słupek, który zbudowany jest ze znamienia i zalążni. Na znamię trafiają ziarna pyłku, które kiełkując, wytwarzają łagiewkę pyłkową, która wrasta w tkankę słupka i dociera do wnętrza zalążni, gdzie znajduje się komórka jajowa. Połączenie komórki jajowej z komórką plemnikową z pyłku prowadzi do powstania zalążka, z którego powstanie nasiono.

Jeżeli posiadasz mikroskop biologiczny z serii Biolight https://deltaoptical.pl/s?q=mikroskop+Biolight lub Genetic https://deltaoptical.pl/s?q=Genetic nic nie stoi na przeszkodzie aby obserwować pyłek. Aby przygotować preparat pyłku oberwane płatki z pylnikami należy delikatnie docisnąć do szkiełka podstawowego, tak aby pozostał ślad. Na pozostawiony ślad zakraplamy wodę i przykrywamy szkiełkiem nakrywkowym. Tak przygotowany preparat umieszczamy na stoliku i obserwujemy. Obserwacje zaczynamy od obiektywu 4x, aby szybko znaleźć interesujące nas ziarna pyłku. Następnie przechodzimy do obiektywu 10x i obserwujemy piękno ziaren pyłku:

Do obserwacji ziaren pyłku większości roślin wystarczający będzie obiektyw o powiększeniu 10x, tylko naprawdę male ziarna wymagają obiektywu 40x. Także zapraszamy na wiosenny spacer, obserwacje mikroskopowe kwiatów i dzielenie się obserwacjami w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.