Jaki wybrać pierwszy mikroskop dla dziecka?

 

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem mikroskopu to  na początku należy zastanowić się kto będzie z niego korzystał i co będzie obserwował. Jeżeli obserwatorem jest dziecko to na początek przygody z mikroskopowaniem polecamy …

lupę.

Pierwszą lupę warto podarować już przedszkolakowi. Lupy najczęściej oferują powiększenia rzędu 3-5x. Pozwala ona na zapoznanie dziecka czym jest powiększenie i jak działa optyka.

Gdy dziecko nauczy się posługiwać lupą to kolejnym krokiem jest mikroskop stereoskopowy:
Od lewej Discovery 40, Discovery 90, Discovery 20

Oferuje on stosunkowo niewielkie powiększenia od 10 do 40x i pozwala na obserwację detali budowy przedmiotów codziennego użytku ( monety, znaczki), organów roślinnych ( kwiaty, liście), owadów, skał, minerałów. Tak naprawdę przy wyborze obiektu do obserwacji pod mikroskopem stereoskopowym ogranicza nas tylko wyobraźnia 😊. Niezaprzeczalną zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności przygotowania obiektu. Nie trzeba przygotowywać preparatu, obiekt wkładamy pod mikroskop, dostosowujemy rozstaw okularów do rozstawu źrenic, jedną śrubą ustawiamy ostrość i już możemy podziwiać piękno mikroświata. Na pewno żaden z młodych obserwatorów nie przejdzie obojętnie wobec dużej głębi ostrości, która przekłada się na obraz trójwymiarowy 3D. Dodatkowo za mikroskopem stereoskopowym przemawia także duże pole widzenia, które pozwala na obserwację od 3 do 10 mm.

Przykładowe obrazy spod mikroskopu stereoskopowego:

To co okaże się niezbędne do prowadzenia obserwacji stereoskopowych to
– szalka Petriego, w której możemy umieścić ruchliwego owada (aby ułatwić sobie obserwacje) lub ostre okruchy skalne chroniąc w ten sposób mikroskop przed uszkodzeniem,

– szkiełko zegarkowe, na którym umieścimy substancje sypkie ( np. piasek z egzotycznej plaży)

Kolejnym krokiem w podróży w mikroświat jest mikroskop biologiczny. Oferuje on zdecydowanie większe powiększenia od 40x do nawet 1000x.
Od lewej Biolight 100, Biolight 200, Biolight 300, Biolight 500.
Większe powiększenia są bardziej wymagające jeżeli chodzi o ustawienia mikroskopu i obserwowany obiekt. Aby uzyskać ostry obraz, obserwator musi użyć co najmniej trzech pokręteł (ogniskowania makrometrycznego czy przesuwu preparatu), a przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach nawet siedmiu, włączając w to pierścień regulacji dioptryjnej. Ten typ mikroskopu pozwala zobaczyć niewidoczne dla oczu struktury mikroświata dzięki większym powiększeniom.  Pod mikroskopem biologicznym zobaczymy w zależności od zastosowanego powiększenia tkanki, komórki , a nawet organella komórkowe. Jest to świetne urządzenie do oglądania komórek i tkanek, życia w kropli wody, pyłku czy budowy aparatów szparkowych.

Przykładowe obrazy spod mikroskopu:

Zastosowane powiększenia wymagają przygotowania preparatów na szkiełkach lub korzystania z gotowych fabrycznie przygotowanych i wybarwionych preparatów. Korzystanie z gotowych preparatów na bardzo dużą zaletę- daje pewność, że preparat jest właściwie przygotowany ( jest cienki i wybarwiony), co pozwala na swobodne ćwiczenia się w obsłudze mikroskopu.

Zestaw 50 preparatów.
Alternatywą gotowych preparatów i tak naprawdę bardziej rozwijające dla młodego przyrodnika jest przygotowywanie własnych preparatów. Aby przygotować preparat należy wykazać się sporą sprawnością manualną – skalpelem lub mikrotomem należy uciąć cienki skrawek tkanki, umieścić w kropli wody na szkiełku podstawowym i przykryć szkiełkiem nakrywkowym.

Szkiełka nakrywkowe, podstawowe, pipeta Pasteura.

Zestawy preparacyjne Delta Optical.
Mikroskop biologiczny będzie dobrym rozwiązaniem dla młodych przyrodników, którzy w szkole poznali podstawy budowy komórkowej organizmów i-pojęcie komórki i tkanki nie jest dla nich abstrakcją – w podstawie programowej te zagadnienia poruszane są w 4-5 klasie szkoły podstawowej. Jeżeli zamierzamy kupić mikroskop biologiczny młodszemu dziecku to zobowiązuje nas to do pomocy i towarzyszeniu dziecku w poznawaniu mikroświata. Pomocą może być nasz blog, gdzie krok po kroku wprowadzamy w świat mikroskopii optycznej.
Zapraszamy do dołączenia do naszej inicjatywy edukacyjnej

#KlubMłodegoBiologaOn-line

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.