Jak wybrać mikroskop biologiczny do edukacji?

Jeżeli mikroskop ma być narzędziem obserwacji dla dziecka w szkole podstawowej to do oglądania komórek i tkanek wystarczający będzie mikroskop mający obiektywy 4x, 10x, 400x. Takie obiektywy z okularem o powiększeniu 10x wystarczą aby obejrzeć większość preparatów tkanek roślinnych i zwierzęcych.

Do takich obserwacji wystarczy mikroskop z serii Biolight

Bardzo często zdarza się, ze rynek oferuje mikroskopy edukacyjne o powiększeniach rzędu 1200 czy nawet 2000 razy. Najczęściej takie rozwiązanie uzyskuje się poprzez zastosowanie okularu o większym powiększeniu i dodatkowemu elementowi optycznemu -soczewce Barlowa_ umieszczonej miedzy okularem a obiektywem.  O ile zastosowanie okularu o większym powiększeniu nie powoduje znacznego  uszczerbku na jakości obrazu  – najczęściej powoduje jedynie  zmniejszenie  pola widzenia, o tyle soczewka Barlowa niesie poważne konsekwencje w sposobie odbioru obrazu spod mikroskopu.

Przede wszystkim o rozdzielczości obrazu, a więc jego jakości, decydują zastosowane obiektywy. Jeżeli chcemy uzyskać większe powiększenie, a tym samym w oglądanym obrazie uwidocznić więcej detali w pierwszej kolejności zmieniamy obiektyw, bo to on w głównej mierze decyduje o rozdzielczości obrazu mikroskopowego.  Dodana do takiego zestawu prostej soczewki nie tylko, że nie spowoduje że w obrazie mikroskopowym zostaną uwidocznione  nowe szczegóły, to dodatkowo soczewka Barlowa wprowadzi jeszcze szereg zniekształceń, choćby takich jak aberracja chromatyczna i sferyczna. Pozornie zyskując na powiększeniu, tracimy bardzo dużo na jasności (obraz ciemnieje, utrudniając obserwację) oraz na jakości obrazu (degradacja detali).

Dodatkowo zastosowanie dużych powiększeń w mikroskopie  – powyżej 400x – wymaga innej konstrukcji mechanicznej mikroskopu. Mikroskop powinien być wyposażony w dodatkowy element optyczny pod stolikiem – kondensor. Jego zadaniem jest uformowanie promieni świetlnych wychodzących z oświetlacza w stożek, którego wierzchołek będzie dokładnie znajdował się w płaszczyźnie preparatu. Aby kondensor spełniał swoją rolę, mikroskop musi posiadać kondensor z możliwością regulacji jego wysokości ,a dodatkowo musi być wyposażony w przesłonę polową, która pozwoli na dobranie średnicy pęku światła tak aby on odpowiadał średnicy soczewki czołowej obiektywu, a dokładnie aperturze obiektywu. Takie rozwiązanie w naszej ofercie dostępne jest w mikroskopie jednokularowym  Biostage II

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest mikroskop dwuokularowy, który oferuje obserwację dwuoczna, która jest bardziej naturalna. Dwa okulary nie wymagają od obserwatora mrużenia oka, co przy długo trwałych obserwacjach może być meczące  i prowadzić do dyskomfortu w obrębie mięśnia okrężnego oka. .Dodatkowo rozwiązanie jednokularowe powoduje, ze najczęściej w mikroskop patrzymy okiem wiodącym – u osób praworęcznych jest to prawe oko, u leworęcznych lewe (w przypadku osób o skrzyżowanej lateralizacji może to być oko przeciwstawne wiodącej ręce), co w dłuższym okresie czasu może powodować zmęczenie oka. W przypadku obserwacji dwuocznej obciążenie obserwacjami rozkłada się na oba oczy. Takie rozwiązanie w naszej ofercie zapewnia mikroskop  Genetic Bino

Jeżeli planujemy rozbudowę mikroskopu o dodatkowe techniki obserwacji –  ciemne pole polaryzację ,   kontrast fazowy  to tutaj polecamy mikroskopy z serii  Genetic Pro. W tej serii mikroskopów oferujemy zarówno mikroskopy z zasilaniem sieciowym , jak zasilaniem z akumulatorów i sieci .

 

Jeżeli potrzebujemy rejestrować obraz mikroskopowy to możemy doposażyć mikroskop w kamerę mikroskopową ( , która pozwala na przechwytywanie zarówno zdjęć jak i filmów. Bardzo wygodnym rozwiązaniem okaże się wtedy mikroskop z dodatkowym torem optycznym tzw III torem optycznym np.

– Genetic Trino

Genetic Pro Trino

 

 

Więcej informacji o doborze kamery na https://blog.mikroskopia.com/pole-widzenia-kamer-mikroskopowych/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.