Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej dla Młodych Badaczy 2017

Tegoroczna edycja Letniej Szkoły Mikroskopii Optycznej dla Młodych Badaczy, która odbyła się w dniach 25-27 sierpnia w Janowie Podlaskim, zakończyła się. Nadszedł więc czas na krótkie podsumowanie.


Goszczący nas Zamek Biskupi okazał się wyjątkowo ciekawym miejscem. Nie tylko sam, jako obiekt, oferował sporo atrakcji swoim mieszkańcom, to jeszcze wiele interesujących miejsc znajdowało się w jego bliskim i dalszym sąsiedztwie. Basen, sauna, wypożyczalnia rowerów, możliwość zwiedzania Zamku, to tylko niektóre z nich. Nic dziwnego, że wybrano właśnie tę lokalizację dla naszego AstroShow.

Podział zajęć grupy mikroskopowej, przetestowany po raz pierwszy w zeszłym roku, sprawdził się doskonale. Mogliśmy dzięki temu pracować w małych, kameralnych zespołach. Każdy miał więc łatwiejszy dostęp do sprzętu i do prowadzącego zajęcia. Podobnie jak w 2016 roku, w warsztaty mikroskopowe wpleciono również warsztaty z ogólnie pojętej fizyki. Pozwoliły one uczestnikom poznać m.in. podstawowe prawa optyki i sposoby zachowywania się światła. Warto zaznaczyć, że są to rzeczy ważne również w mikroskopii. W programie LSMO znalazły się więc trzy „kluby”.

 

Klub Młodego Biologa, prowadzony przez Renatę Łojek. W ramach jego zajęć uczestnicy mieli do dyspozycji najnowsze w ofercie Delty mikroskopy edukacyjne, zarówno biologiczne, jak i stereoskopowe. Wśród obserwowanych obiektów znalazły się okazy zebrane przez uczestników podczas zajęć terenowych, własnoręcznie robione preparaty jak i gotowe, utrwalone wcześniej. Chętni mogli skorzystać z profesjonalnych kamer mikroskopowych DLT-Cam lub wykonać rysunki oglądanych obiektów. Przy pomocy mikroskopów BioLight 500 każdy mógł obejrzeć mikroorganizmy żyjące w kropli wody, zobaczyć tkanki roślin lub zwierząt. Mikroskopy Discovery 50 odkryły przed uczestnikami LSMO tajniki budowy anatomicznej owadów i pająków, a także niewidoczne gołym okiem struktury na liściach i kwiatach.

Klub Młodego Biologa Terenowego to tradycyjne już wypady w teren z Dariuszem Kucharskim. Poza programowym wyjściem w środku dnia, podczas którego można było przeprowadzić odłowy przy pomocy czerpaka entomologicznego, zorganizowaliśmy również poranny spacer, zaraz po wschodzie słońca. Tegoroczna lokalizacja okazała się być wyjątkową, ponieważ w najbliższej okolicy mieliśmy do spenetrowania bardzo zróżnicowane środowiska. Był to zarówno las liściasty, brzegi strumienia porośnięte gęstą roślinnością, wysuszony ugór, jak i nie koszona, wilgotna łąka. Nic dziwnego, że udało się zaobserwować mnóstwo ciekawych okazów, w tym rzadką i chronioną w Polsce modliszkę zwyczajną (Mantis religiosa), kałużnicę (Hydrophilus sp.) i prowadzącego bardzo skryty tryb życia krzyżaka pomarańczowego (Araneus alsine). Wśród schwytanych w czerpaki okazów dominowały pluskwiaki, muchówki, pająki i chrząszcze. Trafiały się też różne błonkówki (osy, gąsieniczniki), motyle, złotooki i skorki, a także wiele innych bezkręgowców. Z większych zwierzaków widzieliśmy m.in. żaby wodne, żabę trawną, kumaka nizinnego i ropuchę szarą.

Araneus alsine fot. Dariusz i Kornelia Kucharscy
Kałużnica Hydrophilus sp. fot. Dariusz i Kornelia Kucharscy

Klub Młodego Badacza reprezentowali Dariusz Mazek i Piotr Leśniewski. Obaj panowie, z niebywałym entuzjazmem i w bardzo efektowny sposób, wprowadzili uczestników LSMO w fascynujący świat praw fizyki. Lasery, balony, lustra, pryzmaty, akwaria z wodą, lampy UV, a nawet termowizor. Wszystkie te przedmioty, pozornie nie powiązane ze sobą, posłużyły do pokazania czym jest światło, jakie są jego źródła i co się z nim dzieje w różnych warunkach. W kilku przeprowadzonych eksperymentach odkrywaliśmy naturę światła. Udało się  np. przy pomocy strumienia wody „skonstruować” światłowód. Z płyty CD zrobiono „pryzmat” do rozszczepienia światła. Przy pomocy pola elektrycznego wzbudzono do świecenia świetlówki i diody LED. Można też było dowiedzieć się, że nasze ciała również emitują światło, w postaci podczerwieni. Nie dostrzega jej nasze oko, ale można zobaczyć je przy pomocy specjalnych urządzeń.

Niezależnie od zajęć stricte mikroskopowych, każdy uczestnik LSMO mógł brać udział w pozostałych atrakcjach AstroShow. Wykłady generała Mirosława Hermaszewskiego o jego locie w kosmos, prelekcje zaprzyjaźnionego portalu AstroNet o gwiazdozbiorach, prezentacja Dariusza Kucharskiego o makro i mikrofotografii, relacja Roberta Szaja z obserwacji zaćmienia słońca w USA, to tylko część z nich. W ciągu dnia, każdy mógł obejrzeć niespokojną powierzchnię Słońca, wraz z widocznymi na nim potężnym wybuchami, dzięki specjalnym teleskopom słonecznym. Można było spojrzeć w dal za pomocą szerokiej gamy lornetek i lunet oferowanych przez Delta Optical. W nocy, jeśli tylko pozwalała na to pogoda, prowadzono obserwację przez różne modele teleskopów. Od małych teleskopów soczewkowych, po wielkiego, lustrzanego Dobsona 20”, który stał się mimowolną, mocno obleganą gwiazdą obserwacji astronomicznych. Dodatkową atrakcją były nocne pokazy noktowizorów i termowizorów, zarówno dla dzieci jak i dorosłych w formie poszukiwania dzikich zwierząt. W tym roku, oprócz generała Hermaszewskiego, specjalnymi gośćmi były firmy BEIKS, Canon i Sigma. Również one dostarczyły sporo produktów, takich jak obiektywy, aparaty, filtry fotograficzne oraz drony, które mógł przetestować każdy uczestnik AstroShow. Niezależnie od tego, również Delta Optical uruchomiła swoją wypożyczalnię, oferując wiele ze swoich lunet, lornetek, teleskopów, statywów i głowic do testów dla wszystkich zainteresowanych.

Jak co roku, wybraliśmy też najciekawsze prace wykonane samodzielnie przez uczestników Letniej Szkoły Mikroskopii Optycznej. Na rysunkach, ale także na pracach z użyciem innych materiałów plastycznych, znalazły się obiekty obserwowane przy pomocy mikroskopów. Niezależnie od tego, każdy młody uczestnik AstroShow i LSMO został nagrodzony upominkami od firmy Delta Optical.

„Pająk Krzyżak” Stefan Kuczyński
„Skórka czosnku” Igor Kijanka
„Owad 20x” Olga Polkowska
„Mrówka 40x” Dagmara Robak

Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami z naszego zlotu i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji, która odbędzie się pod koniec sierpnia 2018 roku na zamku w Gniewie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.