[Preparaty] Rozwielitka (Daphnia)

Rozwielitka, x40.

Rozwielitki są bardzo wdzięcznymi obiektami do obserwacji. Po pierwsze, łatwo je znaleźć, gdyż żyją licznie w rzekach i nawet najdrobniejszych zbiornikach wodnych. Po drugie, są relatywnie duże i można je oglądać nawet gołym okiem. Oczywiście i tak najlepiej oglądać je pod mikroskopem.
Rozwielitki należą do drobnych, wodnych skorupiaków. Stanowią ważny element planktonu i są źródłem pokarmu dla wielu organizmów wodnych: ryb, larw płazów, drapieżnych owadów, a nawet niektórych roślin, jak np. pływacz.

Żywa rozwielitka, x40.

Rozwielitki żywią się pokarmem unoszącym się w wodzie, głównie glonami i bakteriami. Naganiają je w okolice otworu gębowego poruszając szybko odnóżami tułowiowymi. Do pływania służą im czułki, a dokładniej druga ich para, działające jak wiosła. Stąd wywodzi się nazwa grupy, do której należą rozwielitki – wioślarki. W grzbietowej części ciała znajduje się komora lęgowa, w której można czasami zobaczyć złożone jaja (dafnie mnożą się głównie partenogenetycznie – bez udziału samców), a czasem rozwijające się młode osobniki.

Rozwielitka, x200.

Rozwielitki mają przezroczyste ciało, dzięki czemu łatwo dostrzeżemy ich wewnętrzną budowę. Przy odrobinie uwagi zobaczymy bijące serce, ruch pokarmu w jelicie, poruszające się odnóża. Najlepiej sprawdza się obserwacja w technice ciemnego pola, pozwalająca na szczególnie efektowne pokazanie tych drobnych organizmów.
Zimą, można prowadzić własną hodowlę rozwielitek. Najlepiej do tego sprawdzą się słoje z wodą ze stawu z tymi drobnymi bezkręgowcami. W odrębnych słoikach, bez rozwielitek, ustawionych na słońcu, można założyć hodowle glonów. Co jakiś czas można przenosić pipetką porcję świeżego pokarmu dla skorupiaków.

Żywa rozwielitka, ciemne pole, x40.

Aby najłatwiej je obserwować, można zastosować na szkiełku zamiast wody glicerynę, dać bardzo małą ilość wody lub kawałkiem nitki, ograniczyć pole ruchu rozwielitce. W innym wypadku, ze względu na niezwykłą ruchliwość zwierzęcia, obserwacja będzie bardzo utrudniona. Jeśli nie mamy żywych rozwielitek pod ręką, znajdziemy ich preparaty trwałe wśród produktów Delta Optical. Te przynajmniej nie uciekną i można wygodnie oglądać je w dużych powiększeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.