[Preparaty] Skórka czosnku

Skórka czosnku x200.

Skórka (epiderma) jest jedną z najważniejszych tkanek roślinnych. Pełni wiele funkcji, między innymi okrywającą i oddechową.

Komórki skórki, dzięki temu, że ściśle przylegają do siebie, izolują wnętrze rośliny od środowiska. Jedynymi miejscami kontaktu są aparaty szparkowe, przez które może następować wymiana gazowa.

Skórka bobu x100.

U różnych roślin komórki mogą przybierać różne kształty. Mogą również wytwarzać różnego rodzaju struktury, jak włoski, kolce itp. U pewnych grup roślin może mieć formę wielowarstwową, zwłaszcza u gatunków magazynujących wodę, gdzie część komórek przekształca się w tzw. tkankę wodną.

 

Skórka czosnku x400.

Na gotowych preparatach Delta Optical można oglądać m.in. skórkę czosnku. Już na najmniejszych powiększeniach można dostrzec pojedyncze komórki i wybarwione jądra komórkowe. Przy większych powiększeniach można pokusić się o obserwację ściany komórkowej.

 

Niebarwiona skórka cebuli, kontrast fazowy, x600.

Można również wykonać preparat samemu. Za pomocą skalpela lub żyletki, należy ostrożnie zdrapać cieniutką warstwę żywych komórek i umieścić w kropli wody na szkiełku podstawowym. Po przykryciu szkiełkiem nakrywkowym uzyskujemy gotowy preparat.

 

Korzystając z pomocy kamerki, przy świeżym okazie, można również nagrać film, pokazujący ruch cytoplazmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.