Jesienne Warsztaty Mikroskopowe 2019

W dniach 23-25 Października, w Willi Zagórze pod Warszawą, odbyła się kolejna edycja Jesiennych Warsztatów Mikroskopowych. Tradycyjnie, grono osób chcących zagłębić się w tajniki mikroskopii przez kilka dni miało okazję intensywnie pracować z różnymi modelami mikroskopów oraz różnymi technikami obserwacji.

Każdy z uczestników miał do dyspozycji mikroskop biologiczny i stereoskopowy oraz szeroką gamę akcesoriów do nich z oferty firmy Delta Optical. Podczas kolejnych etapów szkolenia, poznawaliśmy budowę, zasady działania, podstawy pracy z mikroskopami, oraz jak utrzymywać je w czystości. Ważnym punktem było ustawianie parametrów mikroskopu w celu uzyskania optymalnej jakości obrazu. Dodatkowo, można było nauczyć się jak montować, uruchamiać i obsługiwać kamery mikroskopowe. Składanie stosów zdjęć (stacking), zszywanie mikropanoram, tworzenie obrazów HDR, kalibracja i dokonywanie prostych pomiarów, to tylko niektóre z funkcji, które znalazły się w programie naszych zajęć.

Komórki spichrzowe ziemniaka, jasne pole, 400x.
Efekt zszywania (tzw. „mikropanorama”).

Szczególne zainteresowanie wzbudziła technika obserwacji w ciemnym polu. Możliwość oglądania mikroorganizmów wodnych czy tkanek roślinnych w wysokim kontraście, na ciemnym tle, zawsze wypada bardzo efektownie. Zestaw do prostej polaryzacji był równie popularny wśród uczestników co ciemne pole. Kryształy kwasku cytrynowego, różne struktury ścian komórkowych, ziarna skrobi wyglądają niezwykle sugestywnie, przypominając czasem dzieła malarzy abstrakcjonistów.

Wiązki przewodzące w świetle spolaryzowanym.
Kwasek cytrynowy w świetle spolaryzowanym, 100x.
Tkanka okrywająca w ciemnym polu, powiększenie 200x.
Nicień w ciemnym polu, powiększenie 100x

Mikroskopia stereoskopowa pozwoliła uczestnikom na odkrycie zupełnie nowego świata. Choć operuje się tu niewielkimi powiększeniami, można podziwiać znacznie większe, trójwymiarowe obiekty, głównie w świetle odbitym. Owady, rośliny, minerały, każdy znalazł jakieś ciekawe obiekty do obserwacji.

Skakun, powiększenie 20x, stos ok. 60 zdjęć (tzw. „stacking”).

W trakcie intensywnej pracy znalazła się też chwila na zapoznanie się z mikroskopią fluorescencyjną. Dzięki jej zastosowaniu, wraz z dobraniem odpowiednich fluorochromów, możliwe jest zobrazowanie obiektów bardzo trudnych lub wręcz niemożliwych do zobaczenia w tradycyjnych technikach obserwacji.

Tkanki roślinne pod mikroskopem fluorescencyjnym, powiększenie 100x.

Tradycyjnie, jak podczas poprzednich edycji JWM, odbył się konkurs na najlepszą pracę. Wybieraliśmy zdjęcia i filmy w dwóch kategoriach: „najlepsze zdjęcie mikroskopowe” i „najlepszy film mikroskopowy”. W tym roku nagrodzono następujące prace:

Justyna Odrzykoska – „Oczlik, ciemne pole”.

Urszula Olejniczak – „Miód w świetle spolaryzowanym”

Oczywiście poza nimi, powstało jeszcze wiele innych prac, które warto pokazać. Są one ciekawe nie tylko jako obrazy mikroskopowe, bo często mają dużą wartość artystyczną…

Urszula Olejniczak – „Chitynowy pancerzyk”.
Barbara Kudławiec – „Psathyrella spadicea x400”.
Justyna Odrzykoska – „Komórki cebuli 40x”.
Urszula Olejniczak – „Miód1”.
Urszula Olejniczak – „Motyl1”.
Marta Kałuzinska – „Ziarno maku”.

Zapraszamy na kolejne edycje warsztatów mikroskopowych. Najbliższe już w czerwcu. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.