Obserwacje kwasku cytrynowego w świetle spolaryzowanym

Jednym z prostszych eksperymentów, jakie można przeprowadzić pod mikroskopem, jest obserwacja krystalizującego kwasku cytrynowego. Potrzebny jest nam tylko jego wodny roztwór, który umieszczamy pipetką na szkiełku podstawowym. Szkiełko zostawiamy na pewien czas by wyschło, a przy okazji tworzą się kryształy.

Mogą one przybierać różne formy i za każdym razem możemy uzyskiwać zupełnie inny wynik. Warto poeksperymentować z różnymi warunkami w których zachodzi krystalizacja, dzięki czemu naszym oczom mogą ukazać się obrazy rodem z galerii sztuki abstrakcyjnej 🙂

Obserwacje kryształów najlepiej przeprowadzać w świetle spolaryzowanym. Do tego celu należy użyć zestawu składającego się z analizatora i polaryzatora. Obracając polaryzatorem, będziemy obserwowali obrazy o różnym natężeniu światła i koloru. Na poniższych filmach widać, jak zmienia się obraz wraz ze zmianą polaryzacji światła.

Najprostsze zestawy do polaryzacji można zamontować już w mikroskopach z serii Delta Optical Genetic Pro. Oprócz kwasku cytrynowego, warto poobserwować inne obiekty. Wiele tkanek roślinnych i zwierzęcych również wykazuje podobne właściwości w świetle spolaryzowanym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.