Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy, jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych bakterii w środowisku. Należy do grupy organizmów prokariotycznych, nie posiada więc jądra komórkowego i jest wyjątkowo małych rozmiarów (długość 2 um, średnica 0,8 um). Jest bakterią gram-ujemną, gdyż jej ściana komórkowa zbudowana jest z mniejszej ilości mureiny, barwi się więc na czerwono przy barwieniu metodą Grama.
Kamera DLT-Cam PRO 18MP USB 3.0
Kamera DLT-Cam PRO 18MP USB 3.0 to nowość w ofercie firmy Delta Optical. Urządzenie oferuje imponujące 18 megapikseli, a więc obrazy o rozdzielczości 4912 x 3684 px!
Jest to ciekawa opcja dla osób potrzebujących maksymalnej ilości szczegółów wychwytywanych przez obiektywy mikroskopu i które będą chciały drukować zdjęcia w większym formacie. Duże pliki pozwalają też wycinać większe obszary z wynikowego zdjęcia, bez drastycznego degradowania jakości obrazu.
[Preparaty] Rozwielitka (Daphnia)
Rozwielitki są bardzo wdzięcznymi obiektami do obserwacji. Po pierwsze, łatwo je znaleźć, gdyż żyją licznie w rzekach i nawet najdrobniejszych zbiornikach wodnych. Po drugie, są relatywnie duże i można je oglądać nawet gołym okiem. Oczywiście i tak najlepiej oglądać je pod mikroskopem.
Rozwielitki należą do drobnych, wodnych skorupiaków. Stanowią ważny element planktonu i są źródłem pokarmu dla wielu organizmów wodnych: ryb, larw płazów, drapieżnych owadów, a nawet niektórych roślin, jak np. pływacz.
[Preparaty] Skórka czosnku
Skórka (epiderma) jest jedną z najważniejszych tkanek roślinnych. Pełni wiele funkcji, między innymi okrywającą i oddechową.
Komórki skórki, dzięki temu, że ściśle przylegają do siebie, izolują wnętrze rośliny od środowiska. Jedynymi miejscami kontaktu są aparaty szparkowe, przez które może następować wymiana gazowa.
[Preparaty] Pantofelki
Choć ich nazwa brzmi trochę zabawnie i wydają się stworami z bajki, są jak najbardziej realnie istniejącymi organizmami. Pantofelek (Paramecium) to przedstawiciel pierwotniaków z grupy orzęsków (Ciliata). Choć są tak małe, że nie można ich dostrzec gołym okiem, są niezwykle interesujące, a przy okazji łatwe do zaobserwowania pod mikroskopem.
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2017
Szanowni Państwo!
Zapraszamy do udziału w organizowanej już po raz szósty Letniej Szkoły Mikroskopii Optycznej (LSMO), która odbędzie się w dniach 8-10 czerwca w Warszawie. Jest ona adresowana do osób, które zdobywają doświadczenie w pracy z mikroskopem lub chciałyby podnieść swoje kwalifikacje w obsłudze podstawowych parametrów mikroskopów, z zastosowaniem najpopularniejszych metod obserwacji. Celem warsztatów jest uzyskanie przez uczestników szerokiej wiedzy i biegłości w korzystaniu z mikroskopów biologicznych i stereoskopowych, poznanie metod cyfrowej akwizycji i obróbki obrazów, zdobycie nowego, praktycznego doświadczenia w mikroskopii, także poprzez wymianę informacji z innymi uczestnikami kursu. Swoje zaproszenie kierujemy szczególnie do nauczycieli i edukatorów, doktorantów, studentów, wielbicieli mikro i makrofotografii, osób prowadzących badania mikroskopowe.
[Preparaty] Stułbia
W wodach rzek i jezior czasami można spotkać prawdziwego potwora… stułbię!
Stułbia (Hydra sp.) to niewielkie zwierzątko, o bardzo prostej budowie, potrafi doskonale radzić sobie w swoim środowisku. Jej naukowa nazwa wywodzi się z mitologii. Nawiązuje ona do mitycznej hydry, która charakteryzowała się niezwykłą zdolnością regeneracji. Po utracie którejś ze swoich głów, szybko odrastały jej nowe. Podobną cechę posiada również to zwierzę, choć wygląda to może mniej spektakularnie…
Kamera DLT-Cam PRO 6,3MP USB 3.0
Jednym z najnowszych produktów oferowanych przez firmę Delta Optical jest kamera mikroskopowa Kamera DLT-Cam PRO 6,3MP USB 3.0.
W odróżnieniu od innych produktów z serii DLT-Cam, model ten posiada sensor CMOS produkcji Sony. Jest to nowa generacja sensorów, wyposażonych w tylne podświetlenie (tzw. BSI – back-side illumination).
[Preparaty] Głowa pszczoły
Pszczoła, jaka jest każdy widzi.
Ten znany wszystkim owad nabiera zupełnie nowych cech, gdy obserwuje się go pod mikroskopem.
Na sam początek kilka podstawowych danych. Pszczoły miodne (Apis mellifera) to przedstawiciele ogromnego rzędu owadów błonkoskrzydłych (Hymenoptera). Dotychczas opisano ponad 120.000 gatunków i co roku odkrywane są nowe. Poza pszczołami należą do nich mrówki, osy, gąsieniczniki, rośliniarki i wiele innych. Jeśli chodzi o sposoby pobierania pokarmu i strategie życiowe, grupa ta charakteryzuje się niezwykłym bogactwem.